6 aylık bebeğime ek gıda olarak neler verebilirim öneriler bekliyorum

• Konbuyu başlatan ekgıdacıanne
  • Başlangıç tarihi
E

ekgıdacıanne

Forum Okuru
6 aylık bebeğime ek gıda olarak neler verebilirim öneriler bekliyorum

6 aylık bebek ek gıda tablosu melek kadınlar kulubü 6 aylık bebek ek gıda forum'da.​

Arkadaşlar 6 aylık bebeğim var sizler nelerle başladınız ben sadece patates ve muz tattırdım daha anne sütü zaten aldığı için şuan için sadece tattırma ile başladım azar azar. Sizler 6 aylık bebeğe neler veriyorsunuz. 6 aylık bebek ek gıda tablosu nasıl olmalı sizce önerebileceğiniz şeyler var mı ek gıda ile ilgili bana? Alerji olacak şeyleri vermemem gerektiğini nasıl anlamam gerekiyor.

Merhabalar
Anne sütüne ek gıda döneminde de devam etmeniz güzel. Anne sütü bu zamanlarda da ana öğün olmalı. 6 aylık bebeğin ek gıda tablosunda öncelik olarak havuç patates kabak gibi sebzelerden tek tek başlamak. Tek tek başlayarak aynı zamanda alerji durumunu da dikkate almış olursunuz. Meyvelerden de elma armut gibi meyvelerden tattırmaya başlayabilirsiniz. İlk kez tadacağı için bebeğinizin kabızlık oluşmaması için 1 çay kaşığı kadar deneyin ilk zamanlar. 3 gün arayla ek gıdayı değiştirin. Örneğin ilk kez patates püresi deneyin ilk 3 gün sonra havuca geçin. Bunları buharda haşlayarak ezip verebilirsiniz. 3 gün sonra da kabağa geçebilirsiniz. Sonrası ise artık ikili olarak denetebilirsiniz. Örneğin patates havuç birlikte haşlayıp ezip denetebilirsiniz. Bu sefer artık tatlı kaşığı kadar verebilirsiniz. Meyveler de önemli ara öğünde kolay sindirilebilir. Armut elma gibi meyveler alerjik olmaz genelde. Ama kivi, çilek, nar önceleri vermeseniz iyi olur. Yine ev yoğurdu özellikle ek gıdanın ilk ara öğünlerinden olabilir. Yoğurt her gün vermeye gayret edin. İnek sütü 1 yaşa kadar verilmiyor.

Ek gıdaya geçerken annelerin okuması gereken bir yazı. ''Ek gıdaya başlarken nelere dikkat etmeliyim'' hemen linkten inceleyebilirsiniz siz de merak eden anneler de.

Yanlış bir şey daha var bal da bir yıla kadar verilmiyor. Bebeklere bal ne zaman verilir diye bazıları soruyor ona göre bilginiz olsun kesinlikle bal vermeyin.

Geri