Çatlatma iğnesinden sonra en erken gebelik belirtileri neler melişler ya

inşallah dualarım sizinle, hayırlı haberler verirsiniz. Aşılama ben de düşünmeye başladı ama doktorum muhtemelen daha erken olduğunu biraz daha bekleyebileceğimizi söyleyecek stres yapma diyecek. Aşılama nasıl bir süreç biraz bilgilendirir misiniz? Herhangi bir sağlık sorunu yoksa gerçekten beklemek gerekir mi biraz daha. Etrafınızda ilk aşılamada hamile kalan var mı? Bekleyeyim mi biraz daha ?? Kafam karışık.

Canim ne kadar dir bebek bekliyorsunuz bilmiyorum ki. Bir yildan beri bekliyosaniz ve olmuyorsa Evet asilama olabilirsiniz. Cok basit bi tedavi, sadece hazirlik asamasinda birçok test yapiyorlar dna gen ve kromozom testi bunlardan bikaçi. Bu testler cok onemli. Bu testler den sonra asilama tedavisine badliyorlar. Asilama oncesi klomen veya perigon ve ovitrelle ignesini veriyorlar. Asilama dan sonra da progesteron veriyorlar. Sonra da adet olmazsak kan testi yapiyoruz.
Asilama çok basit, ultrason ile yumurta takipi ve kan testi ile hormon takipi yapiliyor, ovulasyon donemi gelince dr bir gün belirliyor, o esinizle gidiyorsunuz, esiniz numune veriyor, numune laboratuar da inceleniyor yikaniyor falan. Sonra bu islem bitince, dr Esinizin numunesini size ince bi siringa ile enjekte ediyor. Acisiz agrisiz bir islem bu. Sonra bikaç dkk oylece bekliyorsunuz, sonra evinize donebilirsiniz. Bu kadar.

Bizim süreç biraz karışık 🙂 görünüşe baktığınızda 8-9 ay önce korunmayı bıraktık ama sağlıklı bir şekilde 3 defa çocuk deneyebildik bu ilk iğnem sayılır diğerinde prolaktini düşürmek için ilaç kullanıyordum hamile kalamayacağımı biliyordum. Bu ay 2 yumurtam gelişti 6 martta(13.günümde) iğne vuruldum aslında bir gün daha bekleyecekti doktor ama eşim şehir dışında öğretmen gidecek dediğimiz için bu büyüklük de yeter dedi iğneyi vurdurduk ama bildiğin hızlandırılmış program oldu. 🙂)) ya şöyle ardarda 5-6 ay deneyebilseydim hiç düşünmeden aşılama tüp müp ne varsa deniycem ama arkadaşlarım bekle sen daha doğru düzgün deneyemedin stres yapıyosun diyorlar bilemedim. Dışardan bakana zaman az ama bana yıllarca uğraşıyormuşum gibi geliyor. Sizler beni daha iyi anlarsınız. Tavsiye vermek isteyen varsa seve seve dinlerim

Himm bence tedavi için henüz erken. Cok erkenden strese girmissin sen. Boşuna evham yapiyor olabilirsin. Ama bunu bilmenin tek caresi var, gereken testleri yapmak. Birincisi spermogram, Ikincisi senin hormon testi ve rahim filmi cekilmen gerek. Bunlarin hepsi sorunsuz cikarsa, iste o zaman gonul rahatligi ile olacagina birakirsiniz.
Yok eger sorunlar cikarsa da zaten dr gereken tedaviye yinlendirir sizi. Hiç bisey olmadan oyle pat diye asilama tup bebek vs vs olmaz yani boşuna psikolojik baski altina girersin. Bak ben bir bucuk yildir bu piskolojik badkiyi yasiyorum ve inan hic kolay degil.

Evet bakıldığında başında gibi görünüyorum arkadaşlar ama beraber çocuk düşündüğümüz arkadaşlarımın istisnasız hepsi de en geç 4. Ayında hamile kaldı 3 tanesinin oldu bile hatta dün birini daha ziyarete gittim. Yanlış anlamayın beni nolur ama hep buruk sevinç yaşıyorum 🙁 Etraftan sormaya zaten başlamışlardı. Ben kist tedavisi hormon tedavisi derken 5-6 ay öylece geçti. Şimdi de eşimin ataması çıktı şehir dışında perşembe geceden gelip pazar geri gidiyor temmuza kadar böyle gidecek eylülden şubata kadar da bu gelip gitmeler bile olmayacak. Ben de çalışıyorum gidemiyorum yanına Bu geldiğinde denk geldi iğne oldum ama adet belirtilerim başladı bile. 🙁 O yüzden temmuza kadar denk geldiği zamanları değerlendireyim olmazsa temmuzda aşılamaya başlayalım diye düşündük. Bu yüzden sordum aslında aşılamayı. Çok zor olduğunun gerçekten fazlasıyla farkındayım