Ispanaklı içli köfte denemek istiyorum tarif var mı?

• Konbuyu başlatan Lezzetmeraklisihanim
  • Başlangıç tarihi
L

Lezzetmeraklisihanim

Forum Okuru
Ispanaklı içli köfte denemek istiyorum tarif var mı?

Ispanaklı içli köfte melek kadınlar kulübü ıspanaklı içli köfte tarifi forum'da.​

Arkadaşlar içli köfte birkaç kez denedim değişik usulleri var galiba kızartma usulü yaptım ama çok sert oldu beceremedim galiba. Haşlama usulü olarak da kıymalı denedim sanki daha iyi oldu. Şimdi Malatya usulü imiş galiba ıspanaklı denemek istiyorum tarifi var mı kızlar? Ispanaklı içli köfte yapan deneyen var mı nasıl oluyor içli köfte olarak lezzetli oluyor mu?

Merhabalar
İçli köfte gerçekten de her yöreye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Urfa Mardin gibi yerlerde haşlama yapılırken Antep usulü kızartma yapıyor hamuru da farklı oluyor iç malzemesi de değişiklik gösteriyor. Ispanaklı içli köfte de Malatya'ya özgü ama tabii her yerde herkes yapabilir. Ispanak böbreklerde filan çok yakışıyor bakalım içli koftede nasıl oluyor?

images (4).jpeg

"Ispanaklı içli köfte tarifi"​

• 1 bağ ıspanak
  • 2 kuru soğan
  • 200 gr kıyma
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • Pul biber tuz ve karabiber
Hamuru için;
  • 2 su bardağı orta bulgur (kitelle yapınca çok güzel oluyor)
  • 1 su bardağı yarma
  • 1 su bardağı un
  • Su, tuz
  • Üzerine tereyağı
İspanaklar iyice yıkanır ve haşlanır. Tencereye yağı koyun soğanları yemeklik doğrayıp iyice kavurun ardından kıymayı kavurun. En son ıspanakları ekleyin tuz baharat atıp soğumaya bırakın. Hamur için bulguru sıcak su ile ıslatın. Üzerini kapatın 10 dk dinlendirin. Bulgur dinlendikten sonra unlu bulgur ve unu ekleyip iyice yoğurun. En önemli kısım ise burası hamur catlamadan oymak çok önemli. Catlamiyorsa parmağınızla yuvarlak açıp içine iç harcından koyun. Başka bir tecerede kaynamis suda 5 dk haşlıyoruz. Üzerine tereyağı döküp servis yapabilirsiniz.

İçli köfte denemeyenler şimdiye kadar sizin için aşağıdaki linkte "pratik içli köfte 6-8 kişilik" tarif bırakıyorum inceleyebilirsiniz.

Geri